HTML5 ile Gelen Yenilikler

HTML5 ile Gelen Yenilikler

HTML5, internet’in çekirdek teknolojilerinden HTML işaretleme standardının beşinci sürümüdür.Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarının güncel sürümleri tarafından kısmen desteklenmektedir, Kısaca H5 Google Chrome ve Safari tarayıcılarının güncel sürümleri üzerinde, deneme aşamasında da olsa çok daha iyi bir şekilde çalışmaktadır. Günümüzde kullanılan HTML 4.1 sürümü, CSS desteğiyle ne kadar düzenli ve sağlam bir yapıda kodlanırsa kodlansın, yine de fazladan yazılan kodların işlevselliği bozduğu bilinmektedir. Bu yüzden HTML 5 bu ihtiyaçları karşılamak adına geliştirilmeye başlanmıştır. Video paylaşım sitesi Youtube, deneme aşamasında HTML5′i kullanıcılarına sunmaktadır.

HTML5 kullanmak aynı zamanda UI (kullanıcı arabirimi) mühendislerinin ve back end (sunucu uygulama) geliştiricilerinin sadece tek codebase kullanımından yararlanabiliyor olmaları demektir. Yapının temelleri aynı kalsa da, her platforma entegre edilmiş back end layerlar ve görüntüler olabilecektir. Bu, birbirine bağlı bir ürün tecrübesinin yaratılmasına yardım eden ürün çizgisinin karşısında, gelişimin yayılma sürecini hızlandırmaktadır.


Ses veya film etiketleri gibi bir çok spesifik yönleriyle birlikte kullanılması gereken HTML 5, sadece bir biçimleme dili olmasından ziyade web uygulamaları yaratmakta da kullanılabilmektedir. CSS3 ve JavaScript ile birleştirmek çok daha güçlü uyumlu ve sağlam uygulamaları mümkün kılmaktadır. Uygulamalar bu sayede binlerce cihazda bir çok ihtimale uygun şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle de iliştirilmiş platformlar ve bağlanmış cihazlarla çok daha güçlü olacaklardır.


 

HTML5 tüm HTML Sürümleri (HTML1.0 vb) ile uyumludur.

 


HTML5′i wikipedia’dan aldığım kaynak ile sizlere tanıttım. Peki HTML5′in kodlama diline getirdiği yenilikler nelerdir biraz da ondan bahsedeyim sizlere; bildiğiniz gibi html dilinde ingilizce terimleri kullanmaktayız ve html5′de bu terimleri daha yaygın daha detaylı kullanıyoruz..Örneğin bir video mu ekleyeceğiz, işte o zaman <video> komutunu kullanıyoruz..Veya hostumuza yüklediğimiz bir müziği veya sesi mi yayınlamak istiyoruz; o zaman da <audio> komutunu kullanacağız… 

HTML5 ile gelen yeni kodlar;

 


* <canvas> : Sayfada bir tuval alanı oluşturur. Tuvale çizim javascript ile yapılabilir.
* <audio> : Sayfaya ses oynatıcı bir modül ekler.
* <video> : Video oynatıcı bir modül ekler.
* <progress> : İşlem süreci göstergesi ekler.
* <caption> : Başlık olarak düşünülen metinleri düzenler.
* <header> : Sitenin başlık ve açıklama içeriğini alır.
* <nav> : Menüleri ve bir takım zaruri işlevleri içine alır.
* <footer> : Sitelerin en alt kısmını içine alır.
* <section> : Sitelerin ana içerik kısmını içine alır.
* <aside> : Ana içerikte ayrı yazılan kısımdır.
* <article> : Makale, deneme tarzı yazıları kapsar.
* <embed> : Dışarıdan eklenen componentler için kullanılır. (Örn : .swf uzantılı dosyalar)
* <details> : Detay bilgisi içerir.
* <summary> : Yazının başlığını belirler.
* <time> : Tarih, saat verilerini kapsar.
* <mark> : Yazı içerisinde özellikle üstünde durulan kelimeleri belirler.
* <figcaption> : <figure> elementinin başlığını belirler.
* <figure> : Çeşitli medya içeriği gruplarını belirler.
* <hgroup> : Başlık grubunu belirtir. H1, H2 gibi başlık elementleri burada tanımlanabilir.
* <datalist> : Düzenlenebilir elementlere otomatik tamamlama özelliği verilmesini sağlar.


Gelişen teknolojinin en baş unsurlarından Mobile dünyanın da baş tacı olmakta HTML5. Akıllı telefon yazılımları oluşturma-geliştirmede bizim en baş kod kaynaklarımızdan olacaktır…


 Anıl Gündoğan